Obama a Kerry kritizovali Rusko za Ukrajinu

04.03.2014 Celý región

Washington/Kyjev 4. marca (TASR) - Vojenskou inváziou na Ukrajine môže Rusko od seba odpudiť aj iné štáty, vyhlásil dnes americký prezident Barack Obama. Domnieva sa, že existuje priestor na to, aby Ukrajina bola priateľom Západu aj Ruska.

Podľa Obamu vo svete panuje názor, že kroky Ruska sú porušením medzinárodného práva. "Zdá sa, že prezident (Vladimir) Putin má iný druh právnikov, ktorí majú rôzne výklady. Ale nemyslím si, že to niekoho oklame," konštatoval šéf Bieleho domu.

Putin dnes na tlačovej konferencii povedal, že ozbrojené skupiny, ktoré prevzali moc na ukrajinskom polostrove Krym, sú "miestne jednotky domobrany", nie ruskí vojaci.

Šéf americkej diplomacie John Kerry dnes v Kyjeve odsúdil Moskvu za "akt agresie" voči Ukrajine. Rusko podľa neho v súčasnosti hľadá zámienku na to, aby po Kryme obsadilo väčšiu časť Ukrajiny.

"Spojené štáty opäť potvrdzujú svoj záväzok voči ukrajinskej suverenite a teritoriálnej integrite podľa medzinárodného práva. Odsudzujeme akt agresie zo strany Ruskej federácie," citovala agentúra Reuters amerického ministra, ktorý pricestoval do Kyjeva vyjadriť podporu novým ukrajinským lídrom.


Hollande bude o Ukrajine hovoriť s Kerrym, Lavrovom, Steinmeierom i Haguom


Francúzsky prezident Francois Hollande sa v stredu stretne v Paríži s ministrami zahraničných vecí USA, Ruska, Nemecka a Veľkej Británie.

Na schôdzke účastníkov medzinárodnej konferencie o Libanone, ktorej dejiskom bude francúzska metropola, sa bude hovoriť predovšetkým o aktuálnom vývoji na Ukrajine, informovala agentúra DPA.

Podľa nej zatiaľ nie sú k dispozícii informácie, či sa uskutočnia dvojstranné stretnutia šéfov diplomacií spomínaných krajín - Johna Kerryho, Sergeja Lavrova, Franka-Waltera Steinmeiera a Williama Hagua.

Od začiatku ukrajinskej krízy ešte nedošlo k osobným kontaktom na najvyššej úrovni medzi USA a Ruskou federáciou.

Členmi medzinárodnej skupiny na podporu Libanonu, ktorá vznikla pred pol rokom, sú aj zástupcovia Číny, Ligy arabských štátov a Európskej únie. Jej úlohou je zabezpečenie stability blízkovýchodnej krajiny.


Na Ukrajinu zrejme pricestujú vojenskí pozorovatelia z 20 krajín OBSE

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) by mohla už v stredu vyslať na Ukrajinu vojenských pozorovateľov. Dohodli sa o tom zástupcovia 20 členských krajín OBSE na svojom dnešnom zasadnutí vo Viedni, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na diplomatické zdroje.

Reagovali tak na žiadosť, ktorú Kyjev adresoval OBSE. Neozbrojení pozorovatelia z členských krajín OBSE - vrátane Spojených štátov, Českej republiky či Maďarska - sa budú zrejme snažiť zistiť viac o povahe ruských vojenských aktivít na Kryme, tvrdí jeden zo zdrojov. Podľa neho však nie je zatiaľ isté, či sa pozorovatelia dostanú do nepokojných oblastí.

Podľa DPA táto iniciatíva nie je súčasťou diplomatickej misie, ktorú chcú vyslať na Ukrajinu niektoré členské štáty OBSE, ani kontaktnej skupiny, ktorú chce vytvoriť Nemecko a ďalšie štáty ako rámec pre začatie ukrajinsko-ruských rozhovorov.


Maďarsko si kvôli Ukrajine predvolal ruského veľvyslanca

Štátny tajomník maďarského ministerstva zahraničných vecí Zsolt Németh si dnes predvolal veľvyslanca Ruskej federácie v Maďarsku Alexandra Tolkača. V mene vlády vyzval Rusko, aby plnilo medzinárodné dohody a stiahlo vojenské jednotky na svoje krymské základne, uviedla agentúra MTI.

Németh podľa MTI zdôraznil, že Maďarsku záleží na suverenite a územnej celistvosti Ukrajiny, pričom kroky Ruska považuje za porušenie medzinárodného práva.

"Maďarsko považuje v každom prípade za prijateľné iba mierové a nenásilné riešenie," dodal Németh.

Podľa neho Maďarsko očakáva, že v záujme riešenia krymskej krízy sa bezodkladne začnú rokovania za účasti zúčastnených strán.

Németh v tejto súvislosti pripomenul dnešné spoločné vyhlásenie premiérov krajín Vyšehradskej štvorky (V4) odsudzujúce obsadenie ukrajinského polostrova Krym ruskými vojakmi, ktoré sa podľa nich podobá vojenským intervenciám zo sovietskej éry.
 

Vyberte región

mark